Czy turystyka i medycyna to dwie kategorie, które nie mają ze sobą nic wspólnego? Jak się okazuje, mogą mieć i to bardzo wiele. A dowodem na to jest turystyka medyczna, która w ostatnich latach nabiera coraz większej dynamiki.
Aby zrozumieć istotę tego zjawiska, należy podkreślić, że turystyka medyczna jest zjawiskiem dychotomicznym, które z jednej strony podkreśla zwiedzanie atrakcji i walorów turystycznych, a z drugiej- potrzebę uzyskania opieki zdrowotnej. Turystą jest więc tylko ta osoba, która udaje się pod opiekę specjalisty w celu poprawienia stanu swojego zdrowia, a jednocześnie planuje zwiedzanie miejsca, w którym zamierza się zatrzymać.
Turystyka medyczna obejmuje różne potrzeby z zakresu leczenia. Niekoniecznie wiążą się one zawsze ze schorzeniami. Niekiedy jest to kwestia estetyczna, innym razem potrzeba dokonania aborcji, która w naszym kraju jest nielegalna. Zawsze jednak kwestie medycyny wiążą się ściśle z wypoczynkiem i rekreacją, które są istotą każdego rodzaju turystyki.