Wybrzeże karaibskie

Północny region Kolumbii nazwę swą zawdzięcza 1760-km wybrzeżu położonemu nad Morzem Karaibskim. Parque Nacional TayronaZobaczymy tu zarówno najlepsze plaże Kolumbii jak i wysokie góry Sierra Nevada se Santa Marta, zagubione w dżungli starożytne miasta jak i perly kolonialnej architektury.

Tutaj znajduje się Cartagena, główny port oraz historyczne miasto, urzekające swoim kolonialnym klimatem. Dalej na wschód leży Santa Marta, gdzie zmarł Simón Bolivar, wyzwoliciel Ameryki Południowej. Parque Nacional TayronaW pobliżu zaś Santa Marta znajduje się znany Park Narodowy Tayrona z przepięknymi plażami i nienaruszonym lasem deszczowym.

Miasta Barranquilla, kolejny wielki port, na co dzień niezbyt ciekawy, jest miejscem najbardziej szalonego karnawału w całej Kolumbii. Nic dziwnego, to są Karaiby. Styl i tempo życia odbiega tu nieco od reszty Kolumbii. Dlatego Kolumbijczycy z innych regionów mówią często o mieszkańcach wybrzeża karaibskiego, że są leniwi. Ewentualnie używają jeszcze różnych innych epitetów. Na Karaibach panują jednak inne zwyczaje i kultura, która ma źródło w swoistej mieszance wpływów afrykańskich i prekolumbijskich podlanych sosem przywiezionym przez kolonizatorów.

La Guajira

Krajobrazy na wybrzeżu karaibskim są niezwykle różnorodne. Wyobraźmy sobie, że na południowym-wschodzie, w pobliżu granicy z Panamą mamy gęste lasy deszczowe, a na północnym zachodzie, w pobliżu Wenezueli, jałowe pustynie półwyspu La Guajira. Spośród tego krajobrazu wyłania się pasmo górskie Sierra Nevada de Santa Marta, gdzie ukryte jest zagubione miasto "Ciudad Perdida", zbudowana wieki temu osada indian Tayrona.

© colombiano.pl 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.