Andy

Region andyjski składa się z trzech pasm górskich i obejmuje łącznie powierzchnię przekraczającą 300.000 km kwadratowych. Rozciąga się od granicy w Ekwadorem na południu kraju aż po północne pasma górskie na wybrzeżu atlantyckim. Na zachodzie dochodzi do Wybrzeża Pacyfiku a na wschodzie graniczy z regionem dorzeczem Orinoko i dżunglą amazońską.

Suasca / Cocuy / Mesa de los Santos

Region Andów w Kolumbii jest najbardziej zaludniony w całym kraju. Tutaj mieści się większość centrów miejskich i przemysłowych. Także w przeszłości był to region największego rozwoju osadnictwa. To właśnie e rejonie Andów znaleziono najbardziej znaczące zabytki z czasów prekolumbijskich.

Poza tzw. "Masywem Kolumbijskim", Andy Kolumbijskie dzielą się na trzy wielkie pasma górskie, zwane kordylierami:

Kordyliera Wschodnia biegnie róznolegle do wybrzeża Pacyfiku. Najważniejszym ośreokiem jest tu miasto Cali.

Kordyliera Centralna rozciąga się przez centrum Kolumbii, między dolinami rzek Cauca oraz Magdalena. Znajdują się tu takie miasta jak Medellín, Manizales i Pereira.

Andy / Kolumbia

Kordyliera Wschodnia biegnie z południowego wschodu w kierunku Półwyspu Guajira (Guajira Peninsula). Najważniejsze miasta tutaj to stolica kraju Bogotńa, Bucaramanga oraz Cúcuta.

Klimat w rejonie Andów jest bardzo zróżnicowany i zależy w dużej mierze od wysokości. Na wysokościach poniżej 1000 m npm, w zlewiskach i dolinach, panuje klimat tropikalny (tierra calienta). Najbardziej zaludnione są tereny, na których panuje klimat umiarkowany (tierra templada), między 1000 a 2000 m npm, oraz chłodny (tierra fría), między 2000 a 3200 m npm. Na położonych wyżej górskich stepach panuje klimat zimny.

© colombiano.pl 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.