Barranquilla | Kolumbia - Colombiano.pl

Santa Marta

Po Cartagenie, Santa Marta jest drugim najważniejszym miastem kolonialnym na karaibskim wybrzeżu Kolumbii. Stare miasto ginie już nieco pod naporem nowszej architektury, wciąż jednak można podziwiać piękną kolonialną architekturę. Istnieją też plany przywrócenia starówce dawnej świetności. Miasto posiada też długą plażę.

Aktualna pogoda

Click for Santa Marta, Kolumbia Forecast

Historia Santa Marta

Santa Marta została założona w 1525 przez Rodrigo de Bastidas. Miasto miało stanowić ośrodek wypadowy dla zdobywania złota, z którego słynęli Indianie Tayrona. Złoto Indian zostało dość szybko zagrabione. Santa Marta stała się wkrótce bazą dla dokonywania wypadów w głąb lądu. Świetność Santa Marta została dość szybko przyćmiona przez Cartagenę.

Ważnym dniem w historii miasta był jednak 17 grudnia 1830 roku, kiedy to zmarł tu Simón Bolivar, postać o niezwykłym znaczeniu dla wyzwolenia krajów południowoamerykańskich.

Warto zobaczyć

Katedra w Santa Marta jest uważana za najstarszy kościół w Kolumbii. Faktycznie jednak budynek został ukończony pod koniec XVIII wieku. W katedrze znajdują się szczątki założyciela miasta, Rodrigo de Bastidas. W 1830 roku pochowano tu także Simona Bolivara, jednak w 1842 roku jego szczątki przeniesiono do Caracas, gdzie przyszedł na świat.

Na obrzeżach miasta znajduje się posiadłość Quinta de San Pedro Alejandrino, gdzie Simón Bolívar spędził swoje ostatnie dni. Na terenie posiadłości znajduje się kilka pomników dla uczczenia wyzwoliciela. Jest też muzeum, w którym znajdują się dzieła sztuki ofiarowane przez artystów z wielu krajów południowoamerykańskich wyzwolonych przez Bolivara. W pobliżu jest też ogród botaniczny (Jardín Botánico).

W Museo del Oro można podziwiać zabytki kultury Tayrona. Warto zobaczyć też okazałą makietę Ciudad Perdida.

© colombiano.pl 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.