Mompox | Kolumbia - Colombiano.pl

Mompox

Miasto Mompox położone jest około 200 km na południowy wschód od Cartageny, na błotnistych brzegach Río Magdalena. Otoczone gęstym lasem. W 1995 roku Mompox zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa Unesco.

Historia

Ulica w Mompox

Miasto zostało założone w 1540 roku przez Alonso de Heredia, na wschodnim brzegu Río Magdalena. Miasto korzystało z przesyłu towarów rzeką Magdalena w głąb lądu. Jednak gdy w XIX wieku transport towarów na Río Magdalena przeniósł się na inną odnogę rzeki, miasto podupadło i dziś żyje jedynie wspomnieniem dawnej świetności. Wciąż jednak żywa jest tradycja wytwarzania złotego i srebrnego rękodzieła oraz mebli.

Warto zobaczyć

Museo Cultural najduje się w domu, gdzie stacjonował swego czasu Simón Bolivar. Z czasów rozkwitu miasta pochodzi sześć kościołów, z których najbardziej okazały to Iglesia de Santa Barbara. Ciekawe są także pozostałe kościoły - Iglesia Se San Agustín, Iglesia de San Francisco oraz Iglesia de Concepción. Ciekawy jest także lokalny cmentarz - Cementario Minucipal.

Pomnik w Mompox

Największą atrakcją miasta jest jednak jego niepowtarzalny, spokojny klimat oraz kolonialne wapienny budynki ciągnące się wzdłuż ulic.

© colombiano.pl 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.