Cartagena | Kolumbia - Colombiano.pl

Aktualna pogoda w Cartagenie

Find more about Weather in Cartagena, CO

Cartagena

Cartagena (pełna nazwa: Cartagena de Indias) jest stolicą departamentu Bolivar. Miasto jest głównym portem Kolumbii. Liczy około 1 milion mieszkańców. Do Cartageny przyciąga jednak głównie jej piękno - jest to jedno z najokazalszych miast kolonialnych na kontynencie południowoamerykańskim.

Cartagena de Indias w pełnej okazałości

Cartagena de Indias w pełnej okazałości, w oddali półwysep Bocagrande

Mapa Cartageny

Turysta odwiedzający Cartagenę porusza się najczęściej w obszarze widocznym na poniższej mapie.

Mapa Cartageny - widoczne główne dzielnice turystyczne - Centro, San Diego oraz Getsemani, po powiększeniu na lewo można dostrzec półwysep Bocagrande - z plażami i apartamentowcami.

Historia Cartageny

Cartagena została założona w 1533 roku przez Pedro de Heredia. Bardzo szybko osada przerodziła się w bogate miasto, choć nie obyło się bez trudności. W 1552 roku ogień zniszczył znaczną ilość drewnianych budynków. Spowodowało to zmiany w konstrukcji i od tamtej pory jedynie kamień oraz cegła były używane do wznoszenia budynków.

Bardzo szybko miasto stało się głównym hiszpańskim portem na Wybrzeżu Karaibskim, a także skarbcem, gdzie składowano cenne przedmioty zrabowane tubylcom przed ich przewiezieniem na Stary Kontynent. Z tego jednak względu Cartagena stała się celem ataków rozlicznych piratów przeczesujących Morze Karaibskie w poszukiwaniu szybkiej fortuny.

Wystarczy tylko powiedzieć, że w samym XVI wieku ci morscy rabusie aż pięć razy oblegali Cartagenę. Jednym z tych oblężeń kierował słynny korsarz Sir Francis Drake. Udało mu się opanować port w 1586 roku. Żeby się wykupić Cartagena wypłaciła mu spory okup.

Ciężko jednak rozwijać się, kiedy co rusz na horyzoncie pojawia się angielska bandera, ewentualnie piracka flaga z trupią czaszką. Trzeba było w końcu rozbudować fortyfikacje, wznieść forty, umieścić w nich załogę i żelazne działa armatnie. Tak też zrobiono, co pozwoliło przetrwać wiele następnych ataków i oblężeń, w tym może najcięższe z nich w 1741 roku, kiedy to ponad 2000 niewyszkolonych żołnierzy zdołało odeprzeć atak 25 tysięcy angielskich żołnierzy na 186 okrętach.

Cartagena de Indias - widok na stare miasto

Cartagena de Indias - widok na stare miasto

Jakimś dziwnym trafem, mimo tych ciężkich zmagań, miasto cały czas się rozwijało. Dzięki budowie Canal del Dique w 1650 roku roku udało się połączyć zatokę z rzeką Río Magdalena, którą prowadził ważny szlak towarowy w głąb lądu.

Cartagena była jednym z pierwszych miast, które ogłosiły niepodległość od Hiszpanii, co skłoniło Bogotę i inne miasta do pójścia jej śladem. Deklarację niepodległości podpisano 11 listopada 1811 roku. Hiszpanie zemścili się srogo w 1815 roku. Z odsieczą przyszły wojska Simóna Bolivara, ale dopiero w 1821 roku. Sam Bolivar nadał miastu zaszczytne miano "La Heroica", czyli "Bohaterska".

Jako port handlowy Cartagena stała się celem wędrówki przedstwicieli wielu narodów, wśród których byli - mieszkający w mieście do dziś - Żydzi, Włosi, Francuzi, Turcy, Syryjczycy.

Miasto

Historyczna część miasta to oczywiście kolonialne stare miasto, wewnętrzne i zewnętrzne miasto, oddzielone od siebie murami oraz niegdyś kanałem Cano de San Anastasio, który został jednak zasypany w celu budowy nowoczesnej dzielnicy La Matuna.

Historyczne stare miasto to dzielnice El Centro, San Diego a także zamieszkane przez biedniejszą ludność Getsemaní.

Ruchliwe centrum dzielnicy Getsemani w ciągu dnia

Ruchliwe centrum dzielnicy Getsemani w ciągu dnia

W celu zwiedzenia starej części Cartageny, zarówno centrum jak i dzielnicy Getsemani, warto udać się na dłuższy spacer. Żeby zobaczyć wszystkie uliczki trzeba się nieźle nachodzić. Warto dodać, że te części miasta są względnie bezpieczne. W czasie dnia jest tu dużo ludzi oraz policjantów. W nocy w niektórych częściach wciąż jest dużo turystów, ale w niektórych częściach pojawiają się naganiacze do przybytków rozkoszy i prostytutki.

Warto zobaczyć

Stare miasto

Stare miasto jest główną atrakcją Cartagena de Indias. Szczególnie interesujące jest centralne miasto otoczone murami, w tym historyczne dzielnice El Centro i San Diego, prawdziwy kolonialny raj z dziesiątkami kolorowych ulic, kolonialnymi budynkami, placami i kościołami.

Także dzielnica Getsemaní, choć może mniej spektakularna, zachwyca wieloma ciekawymi zaułkami, a przy tym nie ma tam takich tłumów turystów.

Stare fortyfikacje w Cartagenie

Stare miasto otoczone jest dawnymi fortyfikacjami - Las Murallas - których budowa trwała w sumie dwieście lat i zakończyła się w 1796 roku. Mury stanowią wyjątkowy zabytek architektury obronnej.

W obrębie murów warto zobaczyć Puerta del Reloj, główną bramę do miasta. Plac Plaza de los Coches służył w przeszłości jako targ niewolników. Znajduje się tam statua, która przedstawie Pedro de Heredia, założyciela Cartageny. Największym placem miasta jest Plaza de Aduana, złużący jako plac paradny, w czasach kolonialnych centrum administracyjne. W dawnym urzędzie celnym znajduje się obecnie siedziba władz miasta. W centralnej części placu można podziwiać pomnik Krzysztofa Kolumba.

Puerta del Reloj - brama do starej Cartageny

Muzeum Sztuk Pięknych (Museo de Arte Moderno) przedstawia głównie kolekcje czasowe - malarstwo, rzeźbę, sztukę abstrakcyjną.

Iglesia San Pedro Claver - Cartagena

Klasztor i Kościół San Pedro Claver (Convento y Iglesia de San Pedro Claver) został założony przez Jezuitów w pierwszej połowie XVII wieku. Początkowo założony pod wstawiennictwem świętego Iganecego z Loyoli, zmienił później patrona na Pedro Clavera, członka klasztoru, zwanego "Apostołem Czarnych" lub "Niewolnikiem Niewolników", ponieważ całe życie służył niewolnikom sprowadzonym z Afryki. W Klasztorze znajduje się ciekawe muzeum prezentujące m.in. zabytki sztuki prekolumbijskiej.

Museo Navale del Caribe (Muzeum Morskie Karaibów) zostało otwarte w 1992 roku, w 500-tną rocznicę odkrycia Nowego Świata przez Krzysztofa Kolumba.

Plaza de Bolívar, zwana wcześniej Plaza de Inquisición jest otoczony wspaniałymi budynkami kolonialnymi. W jego pobliżu znajduje się Pałac Inkwizycji. Był on siedzibą Trybunału Karnego od 1610 roku. Jest jednym z najświetniejszych budynków kolonialnych w mieście. To tutaj wszczynano postępowania głównie z oskarżenia o magię, czarnoksięstwo czy też bluźnierstwo. Obecnie w pałacu mieści się muzeum przedstawiające narzędzia tortur, pre-kolumbijskie garncarstwo oraz inne eksponaty historyczne takie jak broń czy meble. W muzeum znajduje się też ciekawa kolekcja starych map. Sam plac Bolivara jest bardzo przyjemnym miejscem, gdzie można odpocząć od skwaru południowego słońca w cieniu drzew.

Plaza de Bolivar ze statuą Simona Bolivara w centrum

Museo del Oro y Arqueología (Muzeum Złota i Archeologii) prezentuje kolekcję garncarstwa oraz złota plemion prekolumbijskich.

Jak w wielu miastach Nowego Świata wiele z najokazalszych kościołów zostało wzniesionych pod wezwaniem Świętego Dominika. Także i w Cartagenie jest to Iglesia de Santo Domingo. Pierwotnie kościół został wzniesiony w 1539 roku przy Plaza de los Coches, jednak uległ płomieniom i na obecnym miejscu masywna budowla została wzniesiona w 1539 roku.

Budowa Katedry w Cartagenie została rozpoczęta w 1575 roku. Od swoich początków musiała ona dzielić trudne losy miasta i w 1586 roku przyjąć na siebie strzały z armat Francis Drake'a. Ostatecznie budowę zakończono w 1612 roku. Kościół ma budowę masywną, w środku znajdują się trzy nawy oraz masywne łuki oparte na kamiennych kolumnach.

Na uwagę zasługuje także Iglesia de Santo Toribio de Mongrovejo. Z tym stosunkowo niewielkim kościołem wiąże się ciekawa historia.W czasie ataku na miasto w 1741 roku kula armatnia wpadła do kościoła przez okno w czasie, gdy kościół był pełen ludzi biorących udział w nabożeństwie. Cudownym trafem nikt nie ucierpiał. Kula ta do dziś jest przechowywana w tym kościele.

W mieście znajdują się łącznie 23 lochy wybudowane pomiędzy 1792 a 1796 rokiem. Niektóre mają ponad 15 metrów grubości - w miejscu zwanym Las Bóvedas (krypty). Podziemia były używane przez Hiszpanów jako składy amunicji i pożywienia, później było tu więzienie, a obecnie jedynie sklepiki z pamiątkami.

W pobliżu Las Bóvedas można odwiedzić dom Rafaela Nunez, byłego prezydenta, ale także prawnika i poety, który jest autorem słów hymnu narodowego Kolumbii oraz współautorem konstytucji z 1886 roku.

Turystyczne łodzie na pobliskie wyspy odpływają z Muelle Turistíco de la Bodeguita, starego portu Cartageny na Bahía de las Ánimas. Obecnie główny port miasta znajduje się na wyspie Manga.

Castillo San Felipe de Barajas

Castillo San Felipe de Barajas

Oprócz ufortyfikowanego starego miasta, w Cartagenie znajdują się jeszcze dodatkowe fortyfikacje zbudowane poza miastem. Castillo de San Felipe de Barajas jest nazywany największą i najsilniejszą fortecą kiedykolwiek zbudowaną przez kolonizatorów. Nigdy nie został zdobyty mimo licznych prób. Zbudowany jest wokół 40-metrowego wzgórza San Lázaro. W całym forcie znajduje się skomplikowana sieć tuneli przemyślnie skonstruowanych w ten sposób, by bardzo dobrze roznosiły dźwięki. Miało to ułatwić komunikację załodze fortu oraz ostrzegać przed zbliżającym się wrogiem.

Na wyspie Manga znajduje się kolejny fort - Fuerte de San Sebastián de Pastelillo, zbudowany XVI wieku.

Convento de la Popa - najwyższe wzgórze Cartageny

Jakieś 2 kilometry od Castillo de San Felipe de Barajas, na 150-metrowym, najwyższym wzgórzu Cartageny, znajduje się Convento de la Popa, klasztor założony przez Augustianów w 1607 roku. W kapliczce umieszczony jest przepiękny obraz Matki Boskiej Gromnicznej. Ze wzgórza rozciąga się niesamowity widok na miasto.

Warto odwiedzić także lokalny targ Mercado Bazurto, labirynt uliczek, gdzie można kupić przeróżne rzeczy i poprzyglądać się lokalnemu folklorowi.

© colombiano.pl 2012. Wszelkie prawa zastrzeżone.