Bogota | Kolumbia - Colombiano.pl
Click for Bogotá, Kolumbia Forecast

Bogota

Większość osób, która przylatuje do Kolumbii, zaczyna swą podróż właśnie od Bogoty. Co można powiedzieć o tym mieśce? Niewątpliwie zalicza się do największych metropolii Ameryki Południowej z 8 milionami ludzi. Jest to miasto wypełnione historią, którą spotkamy w jej historycznej części La Candelaria. To miasto położone wysoko, otoczone wzgórzami przekraczającymi 3 tysiące metrów, opowiedzialnymi za zmienną pogodę.

Bogota to także miasto skupiające najlepsze muzea w kraju, w których można podziwiać zarówno unikalne zabytki sztuki kolonialnej jak i awangardowo dzieła słynnych XX-wiecznych kolumbijskich artystów takich jak Fernando Botero.

Bogota to miasto, w którym można się także bardzo dobrze bawić. I choć trochę męczy hałas i smog na ulicach, to nie ma osoby, która nie polubiłaby Bogoty.

Mapa Bogoty

Poniższa mapa prezentuje hisztoryczne centrum Bogoty - dzielnicę La Candelaria.

Centrum Bogoty.

Podstawowe informacje

Pogoda w Bogocie

Bogotá znajduje się na wysokości 2600 m npm, co oznacza, że jest trzecią najwyżej położoną stolicą Ameryki Południowej, po Quito oraz La Paz. Ze względu na tę wysokość da się odczuć mniejszą ilość tlenu.

Średnia temperatura oscyluje w mieście wokół 14 °C, między 9 °C a 22 °C.

W ciągu roku występują miesiące suche oraz deszczowe. Najbardziej suchy okres trwa od grudnia do marca. Okres deszczowy to miesiące kwiecień, maj, wrzesień, październik i listopad. Zwykle nieco słabiej pada w czerwcu i lipcu. W sierpniu zwykle bywa słonecznie, ale wieją silne wiatry.

Najbardziej deszczowe miesiące to kwiecień i październik. Roczne opady wynoszą ok. 1020 mm.

Podana charakterystyka podlega cyklicznym zaburzeniem w związku z występowaniem na Pacyfiku zjawisk klimatycznych znanych jako El Niño i La Niña, które powodują silne zmiany klimatu w okresach kilku lat.

Transport

W Bogocie znajdują się dwa lotniska. Główne lotnisko zwane Aeropuerto Internacional El Dorado obsługuje transport krajowy oraz międzynarodowy, posiada po dwa terminale pasażerskie oraz towarowe.

Aeropuerto Privado de Guaymaral, o mniejszym znaczeniu, obsługuje mniejsze samoloty.

W Bogocie nie ma metra. Jego funckję pełniTransMilenio, czyli system szybkich autobusów miejskich poruszających się po specjalnych wydzielonych pasach ruchu.

Oprócz tego istnieje również sieć zwykłych autobusów miejskich obsługujących wszystkie części miasta a także minibusy (colectivos).

Dogodnym środkiem transportu jest też taxi.

Większość autobusów oraz podmiejskich taksówek odjeżdża z Terminal de Transporte de Bogotá, zlokalizowanego w strategicznej centralno-zachodniej części miasta.

© colombiano.pl 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.