Kultura Kolumbii

Kultura Kolumbii powstała w ogniu kolonizacji, jako mieszanka wpływów indiańskich oraz tego co przynieśli ze sobą hiszpańscy zdobywcy a także sprowadzeni przez nich niewolnicy. Nie bez znaczenia była też geografia kraju - połączenie gór i morza.

Co by nie powiedzieć o Kolumbijczykach, nie brak im otwartości. Kraj ma własnego ducha, którego poznanie jest wielką przygodą.

Kolumbijski styl życia

Kolumbia wciąż ceni tradycję. Najważniejsza jest rodzina. Nie wszyscy chodzą do kościoła, ale większość Kolumbijczyków jest głęboko uduchowiona.

Kolumbijczycy mają własne podejście do czasu. Nie istnieje dla nich czas w europejskim znaczeniu tego słowa. Oni mają swój włany tiempo colombiano - czas kolumbijski. Notoryczne spóźnianie się nie jest obrazą dla nikogo. Tak po prostu jest. Być może trzeba było coś jeszcze załatwić.

Mimo czarnej sławy Kolumbii jako producenta kokainy, sami Kolumbijczycy co do zasady nie biorą. Wiedzą, ile zła w ich kraju wyrządził ten biały proszek. Stosunek do kokainy jest jednak jedną z osi podziału między miastem a wsią, która nie do końca rozumie wysiłki polityków z wielkich miast dążących do likwidacji produkcji koki.

Silne różnice w kulturze i mentalności mieszkańców występują między mieszkańcami terenów górskich oraz ludżmi z nizin oraz wybrzeża.

Literatura

Najbardziej znanym pisarzem kolumbijskim jest obecnie Gabriel García Márquez, laureat nagrody Nobla z 1982 roku. Jego najbardziej znane powieści to "Stol lat samotności" oraz "Miłość w czasach zarazy".

Rozwój kolumbijskiej literatury nastąpił po odzyskaniu osiągnięciu od Hispanii w 1819 roku. W XIX wieku tworzyli tacy pisarze jak Rafael Pombo (1833-1912)oraz Jorge Isaacs (1837-1895).

Wśród poetów należy wymienić takie osoby jak José Asunción Silva (1865-1896) czy Porfirio Barba Jacob (1883-1942), znany jako "poeta śmierci".

Znani współcześni pisarze to m.in. Héctor Rojas Herazo, Álvaro Mutis, Fernando Vallejo, Santiago Gamboa czy Mario Mendoza.

Film

Kino kolumbijskie niestety zdominowane jest przez filmy, które ukazują ciemną stronę Kolumbii, czyli przede wszystkim narkotyki, przestępczość i walki partyzanckie. Niestety umacnia to negatywny obraz Kolumbii na świecie.

Z ostatnich filmów należy wspomnieć "Maria, łaski pełna" (Maria, Llena de Gracia, 2004), który traktuje o znanym problemie przemytu kokainy w żołądkach podróżujących samolotami.

Film pt. "El Rey" (Król, 2004) stanowi trochę przerysowaną historię wzrastania narkotykowych baronów, nie bez pomocy amerykańskich "wolontariuszy".

W 2007 roku premierę miała ekranizacja znanej powieści Márqueza "Miłość w czasach zarazy", której akcja rozgrywa się w Cartagenie, najczęściej filmowanym kolumbijskim mieście.

Muzyka

Z Kolumbii pochodzi Shakira. Choć znana na całym świecie, w swoim kraju nie należy do najbardziej popularnych gwiazd.

Kolumbijczycy kochają kumbię oraz salsę.

© colombiano.pl 2010. Wszelkie prawa zastrzeżone.